Menu

Działki siedliskowe

Jezioro Drawsko

Drawski Park Krajobrazowy

Okolica działek

Działki na sprzedaż

Kontakt

Godne uwagi

Wywóz mebli Warszawa - w Warszawie oferujemy wywozy mebli.
Parkingi Okęcie - Parking przy Okęciu z bezpłatnym transferem na lotnisko Okęcie i z Okęcia na Parking.

Jezioro Drawsko

Największym jeziorem Pojezierza Drawskiego jest właśnie jezioro Drawsko. Nad jego brzegami leży pięknie położone miasto - Czaplinek oraz kilka urokliwych wsi letniskowych: Stare Drawsko, Kluczewo, Uraz, Warniłęg, Męcidół, Piaseczno i Siemczyno.

Jezioro jest ogromne, posiada powierzchnię 1.871,5 ha, a maksymalna głębokość sięgająca 83 m sprawia, że jest to drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce (najgłębszym jest jezioro Hańcza - 108 m). Akwen posiada ciekawy, nietypowy kształt i niesłychanie rozwiniętą linię brzegową. Wszystko to dzięki działalności lodowca, który podczas ostatniego zlodowacenia zwanego "Bałtyckim" formował obecny kształt pojezierza. Właśnie w tym miejscu powstało rzadko spotykane skrzyżowanie kilku rynien, obecnie wypełnionych wodami jeziora.

Kilka długich i wąskich zatok (Henrykowska, Rękawicka, Rzepowska, Kluczewska i Czaplinecka) sprawiają, że długość linii brzegowej wynosi aż 75 km. Jezioro posiada 12 wysp: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Zachodnia, Bagienna, Samotna (z kolonią kormoranów), Dzika (Bobrowa), Żurawia, Czapla, Kacza oraz wyspa Bielawa, piąta w kraju pod względem wielkości wyspa jeziorna. Dla turystów, którzy tam dotrą wytyczono atrakcyjną ścieżkę przyrodniczą "Wyspa Bielawa". Brzegi jeziora są urozmaicone, przeważnie porośnięte wspaniałym lasem, miejscami wysokie, wypiętrzające się 35 m ponad lustro wody, a miejscami płaskie, bagienne i trudno dostępne. Na całej długości linii brzegowej spotkamy wiele dogodnych miejsc do kąpieli i naturalnych plaż.

Przez jezioro przepływa rzeka Drawa, która bierze swój początek w Dolinie Pięciu Jezior, kilka kilometrów na północ od jeziora. Drawę należy zaliczyć do jednego z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski, a początek szlaku znajduje się właśnie na jeziorze Drawsko. Poprzez rzekę (w tym miejscu to krótki, 100 metrowy, płytki kanał) Drawsko łączy się z jeziorem Żerdno, które w przeszłości było dawną zatoką omawianego akwenu. Na brzegach znajdziemy dużo małych pomostów i kładek. Jezioro nadaje się do żeglarstwa, kajakarstwa i pływania na desce windsurfingowej. Z uwagi na krystalicznie czystą wodę i specyficzny odcień żwiru zalegającego na dnie nazywane jest także mianem "Srebrne".

Akwen jest wręcz idealny dla żeglarzy, którzy mogą wiele dni pływać i codziennie cumować w innej zatoce. Dla miłośników pływania pod żaglami przygotowano kilka przystani oraz dogodnych miejsc do wodowania jachtów. Na jeziorze Drawsko rozpoczyna się szlak kajakowy rzeką Drawą nazwany im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły, który kilkakrotnie uczestniczył w spływach Drawą. Amatorzy windsurfingu także będą mieli powody do zadowolenia. Duże przestrzenie oraz sprzyjające wiatry dostarczą każdemu dużo wrażeń. Drawsko to także raj dla wędkarzy. Spotkamy tu praktycznie wszystkie gatunki ryb występujące w polskich jeziorach. Głębiny to ostoja szczupaka, okonia, siei, sielawy i węgorza. Na płytszych wodach króluje leszcz i płoć.

Na uwagę zasługuje fakt, że praktycznie co roku na jeziorze Drawsko łowione są rekordowych rozmiarów okazy. Tak więc dla wytrwałych i doświadczonych wędkarzy Drawsko to wymarzone miejsce na zapolowanie na "taaaaką" rybę. Po jeziorze kursuje stateczek "Europa". Jezioro leży w granicach Drawskiego Parku Krajobrazowego i objęte jest tzw. strefą ciszy.

działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż   działki na sprzedaż  Copyright © 2011 Jezioro Drawsko